Template:Under Construction
This page is a listing of a number of historical naval formations containing ships that appear in KanColle. Note that many of these formations had multiple 'generations', that ships were often part of multiple formations at a time, and that accurate historical records of these units are very difficult to ascertain. Multiple reorganizations occurred over the course of the war as losses took their toll.
Battle Squadrons
In Japanese, there is no distinction drawn between Battleship and Cruiser divisions, they are simply called "squadrons" (sentai).
English Name | Japanese | Unit Members |
---|---|---|
First Battleship Division : BatDiv 1 |
第一戦隊 |
Nagato (Flagship), Mutsu, Later: Yamato (Flagship), Musashi |
Second Battleship Division: BatDiv 2 | 第二戦隊 | Ise (Flagship), Hyuuga, Yamashiro, Fusou |
Third Battleship Division: BatDiv 3 | 第三戦隊 | Kongou (Flagship), Hiei, Haruna, Kirishima |
Fourth Cruiser Division: CruDiv 4 | 第四戦隊 | Atago (Flagship), Takao, Maya, Choukai |
Fifth Cruiser Division: CruDiv 5 | 第五戦隊 | Myoukou (Flagship), Nachi, Haguro |
Sixth Cruiser Division: CruDiv 6 | 第六戦隊 | Aoba (Flagship), Furutaka, Kako, Kinugasa |
Seventh Cruiser Division: CruDiv 7 | 第七戦隊 | Kumano (Flagship), Mogami, Mikuma, Suzuya |
Eighth Cruiser Division: CruDiv 8 | 第八戦隊 | Tone, Chikuma |
Ninth Cruiser Division: CruDiv 9 | 第九戦隊 | Kitakami, Ooi |
Sixteenth Cruiser Division: CruDiv 16 | 第十六戦隊 | Ashigara (Flagship), Nagara, Kuma |
Eighteenth Cruiser Division: CruDiv 18 | 第十八戦隊 | Tenryuu, Tatsuta |
Twenty-First Cruiser Division: CruDiv 21 | 第二十一戦隊 | Tama, Kiso |
Carrier Divisions
The Carrier Divisions (Koukuu sentai) were part of a different fleet system than the Battlegroups and Torpedo Squadrons, though they often had Destroyer Divisions attached to them to act as escorts. The japanese names of the Carrier divisions are often shortened by the shipgirls, for instance 第一航空戦隊, "Dai-ichi Koukuu Sentai" is shortened to 一航戦, "Ikkousen". In most translations, this is written as abbreviating "First Carrier Division" to "CarDiv1."
English Name | Japanese | Unit Members |
---|---|---|
First Carrier Division: CarDiv 1 | 第一航空戦隊 | Akagi (Flagship), Kaga, Seventh Destroyer Division |
Seventh Destroyer Division: DesDiv 7 | 第七駆逐隊 | Ushio (Flagship), Akebono, Sazanami |
Second Carrier Division: CarDiv 2 | 第二航空戦隊 | Souryuu (Flagship), Hiryuu, Twenty-Third Destroyer Division |
Twenty-Third Destroyer Division: DesDiv 23 | 第二十三駆逐隊 | Kikuzuki (Flagship), Uzuki also Mutsuki-class Yuzuki |
Third Carrier Division: CarDiv 3 | 第三航空戦隊 | Zuihou, Houshou, Mikazuki (Escort) |
Fourth Carrier Division: CarDiv 4 | 第四航空戦隊 | Ryuujou, Later Ise and Hyuuga |
Fifth Carrier Division: CarDiv 5 | 第五航空戦隊 | Shoukaku, Zuikaku, Oboro (Escort) |
Torpedo Squadrons
Torpedo Squadrons (Suirai sentai) and their sub-components, Destroyer Divisions (Kuchikutai), were created as part of the Japanese plan to slowly wear down American forces as they came across the Pacific with superior night-fighting and long-range torpedo bombardment tactics. They were led by a single Light Cruiser flagship supervising a number of Destroyer Divisions. Destroyer Divisions who have no members implemented in KanColle are not mentioned. Some sources translate 'Torpedo Squadron' as 'Destroyer Squadron', it is this that is abbreviated to 'Desron'
English Name | Japanese | Unit Members |
---|---|---|
First Torpedo Squadron: Desron 1 | 第一水雷戦隊 | Abukuma (Flagship), Sixth Destroyer Division, Twenty-First Destroyer Division, Twenty-Seventh Destroyer Division, Seventeenth Destroyer Division |
Sixth Destroyer Division: DesDiv 6 | 第六駆逐隊 | Hibiki (Flagship), Akatsuki, Inazuma, Ikazuchi |
Seventeenth Destroyer Division: Desdiv 17 | 第十七駆逐隊 | Urakaze (Flagship), Isokaze, Hamakaze, Tanikaze |
Twenty-First Destroyer Division: DesDiv 21 | 第二十一駆逐隊 | Wakaba (Flagship), Hatsuharu, Nenohi, Hatsushimo |
Twenty-Seventh Destroyer Division: DesDiv 27 | 第二十七駆逐隊 | Shigure (Flagship), Shiratsuyu, Also Hatsuharu-class Ariake and Yuugure |
Second Torpedo Squadron: Desron 2 | 第二水雷戦隊 | Jintsuu (Flagship), later Noshiro (Flagship), Sixteenth Destroyer Division, Fifteenth Destroyer Division, Eighteenth Destroyer Division, Eighth Destroyer Division, Thirty-First Destroyer Division |
Eighth Destroyer Division: DesDiv 8 | 第八駆逐隊 | Ooshio, Asashio, Michishio, Arashio |
Fifteenth Destroyer Division: DesDiv 15 | 第十五駆逐隊 | Kuroshio, Oyashio, also Kagerou-class Natsushio (Flagship), Hayashio, later Kagerou |
Sixteenth Destroyer Division: DesDiv 16 | 第十六駆逐隊 | Yukikaze (Flagship), Amatsukaze, Hatsukaze, Tokitsukaze |
Eighteenth Destroyer Division: DesDiv 18 | 第十八駆逐隊 | Shiranui (Flagship), Kagerou, Arare, Kasumi |
Thirty-First Destroyer Division: Desdiv 31 | 第三十一駆逐隊 | Naganami (Flagship), also Yuugumo-class Makinami |
Second Destroyer Division: Desdiv 2 (1944) |
第二駆逐隊 | Hayashimo (Flag), Kiyoshimo, also Yuugumo-class Akishimo |
Third Torpedo Squadron: Desron 3 | 第三水雷戦隊 | Sendai (Flagship), Eleventh Destroyer Division, Ninteenth Destroyer Division, Twelfth Destroyer Division |
Eleventh Destroyer Division: DesDiv 11 | 第十一駆逐隊 | Hatsuyuki (Flagship), Fubuki, Shirayuki |
Twelfth Destroyer Division: DesDiv 12 | 第十二駆逐隊 | Murakumo, also Fubuki-class Shirakumo (Flagship), Shinonome |
Nineteenth Destroyer Division: DesDiv 19 | 第十九駆逐隊 | Uranami (Flagship), Ayanami, Shikinami, Isonami |
Fourth Torpedo Squadron: Desron 4 | 第四水雷戦隊 | Naka (Flagship), Second Destroyer Division, Fourth Destroyer Division, Twenty-Fourth Destroyer Division |
Second Destroyer Division: DesDiv 2 | 第二駆逐隊 | Murasame (Flagship), Yuudachi, Harusame, Samidare |
Fourth Destroyer Division: DesDiv 4 | 第四駆逐隊 | Arashi (Flagship), Maikaze, Nowaki, Hagikaze |
Ninth Destroyer Division: DesDiv 9 | 第九駆逐隊 | Asagumo, Yamagumo, also Asashio-class Natsugumo, Minegumo |
Twenty-Fourth Destroyer Division: DesDiv 24 | 第二十四駆逐隊 | Umikaze (Flagship), Yamakaze, Kawakaze, Suzukaze |
Fifth Torpedo Squadron: Desron 5 | 第五水雷戦隊 | Natori (Flagship), Twenty-Second Destroyer Division |
Fifth Destroyer Division: DesDiv 5 | 第五駆逐隊 | Asakaze, Harukaze, Matsukaze, also Kamikaze-class Hatakaze |
Twenty-Second Destroyer Division: DesDiv 22 | 第二十二駆逐隊 | Satsuki (Flagship), Fumizuki, Minazuki, Nagatsuki |
Sixth Torpedo Squadron: Desron 6 | 第六水雷戦隊 | Yuubari (Flagship), Thirtieth Destroyer Division |
Thirtieth Destroyer Division: DesDiv 30 | 第三十駆逐隊 | Mutsuki (Flagship), Kisaragi, Yayoi, Mochizuki, later Uzuki |
Tenth Torpedo Squadron: Desron 10 | 第十戦隊 | Nagara, later Agano (Flagship), later Yahagi (Flagship), Fourth Destroyer Division, Sixteenth Destroyer Division, Seventeenth Destroyer Division, Sixty-First Destroyer Division
The 10th Desron was formed in 1942 somewhat ad-hoc and so contains divisions that were previously members of other squadrons, plus the newly-formed 61st Division. |
Sixty-First Destroyer Division: DesDiv 61 | 第六十一駆逐隊 | Akizuki, Teruzuki, later Wakatsuki, Hatsuzuki, Suzutsuki . |
Submarine Squadrons
Because there were many, many Submarines and Submarine Tenders which are not represented in Kancolle, this section is a bit sparse. It is included primarily to show the ships that were part of any Submarine Squadrons or Submarine Divisions.
English Name | Unit Members |
---|---|
First Submarine Squadron: Subron 1 | Second Submarine Division: I-19 |
Third Submarine Squadron: Subron 3 | Taigei (Flagship), Third Submarine Division: I-8 (Flagship), Twelfth Submarine Division: I-168 |
Fourth Submarine Squadron: Subron 4 | Kinu (Flagship) |
Fifth Submarine Squadron: Subron 5 | Yura (Flagship) |
Eleventh Submarine Squadron: Subron 11 | First Submarine Division: I-401, Fifteenth Submarine Division: I-58 |
Fleets
The IJN had a number of different 'Fleet' units of varying purposes and sizes. They were primarily administrative formations rather than combat formations. All were considered part of the "Combined Fleet", which was the primary administrative unit of the IJN. It is included separately to show the ships and units that were directly attached to it.
English Name | Unit Members |
---|---|
Combined Fleet |
Yamato (Flagship), First Battleship Division, 4th Submarine Squadron, 5th Submarine Squadron, 11th Seaplane Tender Division: Chitose, Also Directly Attached: Akashi, Chiyoda Contained as Subdivisions: First Fleet, Second Fleet, Third Fleet, Fourth Fleet, Fifth Fleet, Sixth Fleet, First Air Fleet |
First Fleet | Second and Third Battleship Divisions, Sixth and Ninth Cruiser Divisions, First and Third Destroyer Squadrons, Third Carrier Division |
Second Fleet | Atago (Flagship), Fourth, Fifth, Seventh and Eighth Cruiser Divisions, Second and Fourth Destroyer Squadrons |
Third Fleet | Ashigara (Flagship), Sixteenth Cruiser Division, Fifth Destroyer Squadron |
Fourth Fleet | Eighteenth Cruiser Division, Sixth Destroyer Squadron |
Fifth Fleet | Twenty-First Cruiser Division |
Sixth Fleet | First Submarine Squadron, Second Submarine Squadron, Third Submarine Squadron |
Eighth Fleet |
Choukai (Flagship), Sixth Cruiser Division, Eighteenth Cruiser Division, Yuubari Also known as the Mikawa fleet, after its Admiral, Mikawa Gunichi. |
First Air Fleet | First, Second, Fourth and Fifth Carrier Divisions |
Battle Participants
Here are the ships (present in KanColle) that participated in a number of famous battles, both successfully and unsuccessfully.
Pacific Theatre:
Battle Name | Unit Members |
---|---|
Operation AI - (The Attack on Pearl Harbor) |
Akagi, Kaga, Ushio, Sazanami, Souryuu, Hiryuu, Shoukaku, Zuikaku, Akigumo |
Battle of Wake Island |
Yuubari, Tenryuu, Tatsuta, Mochizuki, Yayoi, Mutsuki, Hayate, Kisaragi (sunk), PB 32/Aoi (sunk), PB 33/Hagi (sunk) |
Battle off Endau |
Sendai, Fubuki, Asagiri, Amagiri, Hatsuyuki, W-1, W-3 --- HMS Thanet (sunk), HMAS Vampire |
Battle of Badung Strait |
Asashio, Ooshio, Michishio, Arashio --- HNLMS De Ruyter, Java, Piet Hein (sunk), USS John D Edwards, John D Ford, Parrot, Pilsbury, Pope, Stewart |
Battle of the Java Sea |
Nachi, Haguro, Jintsuu, Yukikaze, Tokitsukaze, Amatsukaze, Asagumo, Hatsukaze, Naka, Yuudachi, Samidare, Murasame, Harusame, Kawakaze, Sazanami, Ushio, Minegumo, Yamakaze --- HMS Exeter, Electra (sunk), Encounter, Jupiter (sunk), HMAS Perth, HNLMS De Ruyter (sunk), Java (sunk), Kortenaer (sunk), Witte de With, USS Houston, Alden, John D. Edwards, John D. Ford, Paul Jones |
Battle of Sunda Strait |
Mogami, Mikuma, Natori, Fubuki, Shirayuki, Hatsuyuki, Murakumo, Shikinami, Shirakumo, W-2 (sunk by friendly torpedo, along with four transports) --- HMAS Perth (sunk), USS Houston (sunk), HNLMS Evertson (sunk nearby) |
Second Battle of the Java Sea |
Ryuujou, Myoukou, Nachi, Ashigara, Haguro, Inazuma, Akebono --- HMS Exeter (sunk), Encounter (sunk), USS Pope (sunk) |
Battle of the Coral Sea |
Myoukou, Haguro, Zuikaku, Shoukaku, Shouhou (sunk), Ushio, Akebono, Shiratsuyu, Shigure, Kikuzuki (sunk), Tenryuu, Tatsuta, Kako, Aoba, Kinugasa, Furutaka, Uzuki, Mutsuki, Mochizuki, Yayoi, Sazanami |
Indian Ocean Raid |
Carrier Striking Force (Nagumo): Akagi, Souryuu, Hiryuu, Zuikaku, Shoukaku, Kongou, Hiei, Kirishima, Haruna, Tone, Chikuma, Abukuma, Isokaze, Hamakaze,Kagerou, Tanikaze, Shiranui, Arare, Urakaze, Kasumi, Akigumo Malaya Force (Ozawa): Ryuujou, Chokai, Kumano, Suzuya, Mogami, Mikuma, Yura, Fubuki, Shirayuki, Hatsuyuki, Murakumo. Later: Amagiri, Asagiri, Shirakumo, Yugiri --- Force A: HMS Warspite, Indomitable, Formidable, Cornwall (sunk), Dorsetshire (sunk), Enterprise, Emerald, Paladin, HMAS Napier, Nestor Force B: HMS Ramilles, Resolution, Royal Sovereign, Revenge, Hermes (sunk), Caledon, Dragon, Griffen, Arrow, Decoy, Scout, Fortune, Hollyhock (sunk), HMAS Vampire (sunk), Norman, HNLMS Heemskerk, Isaac Sweers HMS Tenedos (sunk), Hector (sunk), Erebus, HMIS Indus (sunk) |
Battle of Midway (Operation MI) |
Akagi (sunk), Kaga (sunk), Souryuu (sunk), Hiryuu (sunk), Tone, Chikuma, Haruna, Kirishima, Nagara, Nowaki, Arashi, Hagikaze, Maikaze, Yuugumo, Makigumo, Urakaze, Tanikaze, Hamakaze, Isokaze, Akigumo |
Aleutian Islands Invasion (Operation AL) |
Nachi, Inazuma, Ikazuchi |
Battle of Savo Island |
Choukai, Aoba, Kako, Furutaka, Kinugasa, Yuubari, Tenryuu ---
|
Battle of the Eastern Solomons (Second Battle of the Solomon Islands) |
Ryuujou (sunk), Tone, Amatsukaze, Tokitsukaze Shoukaku, Zuikaku, Mutsuki (sunk) Many other ships present but no others had any real part in the battle. |
Battle of Cape Esperance |
Aoba, Kinugasa, Furutaka (sunk), Hatsuyuki, Fubuki (sunk), Akizuki, Asagumo, Shirayuki, Murakumo (sunk day after) --- USS San Francisco, Boise, Salt Lake City, Helena, Farenholt, Duncan (sunk), Buchanan, McCalla, Laffey |
Battle of the Santa Cruz Islands |
Akizuki (damaged before the battle), Yura (sunk before the battle) |
First Naval Battle of Guadalcanal |
Hiei (sunk), Kirishima, Nagara, Samidare, Murasame, Asagumo, Amatsukaze, Yukikaze, Ikazuchi, Inazuma, Akatsuki (sunk), Harusame, Yuudachi (sunk) Shigure, Shiratsuyu (rear guard, did not engage in combat) --- USS San Francisco, Portland, Helena, Juneau, Atlanta (sunk), Cushing (sunk), Laffey (sunk), Sterett, O'Bannon, Aaron Ward, Barton (sunk), Monssen (sunk), Fletcher |
Second Naval Battle of Guadalcanal |
Kinugasa (sunk the morning before the battle) Kirishima (sunk), Takao, Atago, Nagara, Sendai, Shikinami, Ayanami (sunk), Asagumo, Samidare, Hatsuyuki, Shirayuki, Inazuma --- USS Washington, South Dakota, Benham (sunk), Gwin. Preston (sunk), Walke (sunk) |
Battle of the Komandorski Islands |
Nachi, Maya, Tama, Abukuma, Wakaba, Hatsushimo, Inazuma, Ikazuchi --- USS Salt Lake City, Richmond, Coghlan, Bailey, Dale, Monaghan |
Battle of Tassafaronga (Battle at Lunga Point) |
Naganami, Takanami (sunk), Suzukaze, Kawakaze, Kuroshio, Kagerou, Kiyonami --- USS Minneapolis, New Orleans, Pensacola, Northampton (sunk), Honolulu, Fletcher, Perkins, Maury, Drayton, Lamson, Lardner |
Battle of the Bismarck Sea |
Shirayuki (sunk), Arashio (sunk), Asashio (sunk), Tokitsukaze (sunk), Yukikaze, Shikinami --- RAAF/USAF land based aircraft |
Battle of Kula Gulf |
Niizuki (sunk), Suzukaze, Tanikaze, Mochizuki, Mikazuki, Hamakaze, Nagatsuki (sunk),Satsuki, Amagiri, Hatsuyuki --- USS Honolulu, St, Louis, Helena (sunk), Nicholas, O'Bannon, Jenkins, Radford |
Battle of Kolombangara |
Jintsuu (sunk), Yukikaze, Mikazuki, Hamakaze, Satsuki --- HMNZS Leander, USS Honolulu St. Louis, Nicholas, O'Bannon, Taylor, Jenkins, Radford, Ralph Talbot, Buchanan, Maury, Woodworth, Gwin (sunk) |
Battle of Vella Gulf |
Arashi (sunk), Kawakaze (sunk), Hagikaze (sunk), Shigure --- USS Dunlap, Craven, Maury, Lang, Sterett, Stack |
Battle of Vella Lavella |
Akigumo, Kazagumo, Isokaze, Yuugumo (sunk), Shigure, Samidare, Fumizuki, Matsukaze, Yūnagi --- USS Selfridge, Chevalier (sunk), O'Bannon, Ralph Talbot, Taylor, La Vallette |
Battle of Empress Augusta Bay |
Myoukou, Haguro, Agano, Naganami, Hatsukaze (sunk), Sendai (sunk), Shigure, Samidare, Shiratsuyu --- USS Montpelier, Cleveland, Columbia, Denver, Charles Ausburne, Dyson, Stanley, Claxton, Spence, Thatcher, Converse, Foote |
Battle of Cape St. George |
Amagiri, Yuugiri (sunk), Uzuki, Onami (sunk), Makinami (sunk) --- USS Charles Ausburne, Claxton, Dyson, Converse, Spence |
Battle of the Philippine Sea | Yamato, Musashi, Chitose, Chiyoda, Zuihou, Kongou, Haruna, Atago, Takao, Choukai, Maya, Kumano, Suzuya, Tone, Chikuma, Noshiro, Asashimo, Okinami, Hamakaze, Shimakaze, Taihou (sunk), Shoukaku (sunk), Zuikaku, Haguro, Myoukou, Yahagi, Asagumo, Urakaze, Isokaze, Hatsuyuki, Akizuki, Jun'you, Hiyou (sunk), Ryuuhou, Nagato, Mogami, Michishio, Nowaki, Yamagumo, Shigure, Samidare, Hayashimo, Hibiki, Hatsushimo, Hayasui, Yukikaze, Uzuki |
Batle of Leyte Gulf |
Northern Force (Ozawa Fleet): Zuikaku (sunk), Zuihou (sunk), Chitose (sunk), Chiyoda (sunk), Ise, Hyuuga, Akizuki (sunk), Hatsuzuki (sunk), Isuzu, Ooyodo, Tama (sunk) Center Force (Kurita Fleet): Yamato, Musashi (sunk), Nagato, Kongou, Haruna, Atago (sunk), Takao, Maya (sunk), Choukai (sunk), Myoukou, Haguro, Kumano, Suzuya (sunk), Tone, Chikuma (sunk), Noshiro (sunk), Shimakaze, Hayashimo (sunk), Okinami, Naganami, Asashimo, Yahagi, Nowaki (sunk), Kiyoshimo, Urakaze, Yukikaze, Hamakaze, Isokaze Southern Force (Nishimura Fleet): Yamashiro (sunk), Fusou (sunk), Mogami (sunk), Shigure, Michishio (sunk), Asagumo (sunk), Yamagumo (sunk) Second Striking Force (Shima Fleet): Nachi, Ashigara, Abukuma (sunk), Akebono, Ushio, Kasumi, Shiranui (sunk), Wakaba (sunk), Hatsuharu, Hatsushimo |
Mindoro bombardment |
Kasumi, Asashimo, Kiyoshimo (sunk), Ashigara, Ooyodo --- US planes and PT boats |
Operation Ten-Go |
Yamato (sunk), Yahagi (sunk), Yukikaze, Hatsushimo, Hamakaze (sunk), Isokaze (sunk), Kasumi (sunk), Asashimo (sunk), Suzutsuki, Fuyutsuki --- TG 58. 1: USS Hornet, Bennington, Belleau Wood, San Jacinto TG 58. 3: USS Essex, Bunker Hill, Hancock and Bataan Surface force in reserve: USS Massachusetts, Indiana, New Jersey, South Dakota, Wisconsin, Missouri, over 30 cruisers and destroyers |
Battle of Malacca Strait |
--- HMS Saumaerz, Venus, Verulam, Vigilant, Virago |
Atlantic & Mediterranean Theatre:
Battle Name |
Participants |
---|---|
Battle of Mers-el-Kébir |
MN Dunkerque, Strasbourg, Bretagne (sunk), Provence, Commandant Teste, Mogador, Volta, Terrible, Kersaint, Lynx, Tigre --- HMS Ark Royal, Hood, Valiant, Resolution, Arethusa, Enterprise, Active, Faulknor, Fearless, Foxhound, Forester, Foresight, Escort, Keppel, Wrestler, Vidette, Vortigern |
Battle of Dakar |
MN Richelieu, Georges Leygues, Montcalm, L'Audacieux, Le Fantasque, Le Malin, Le Hardi, Calais, Commandant Rivière, D'Entrecasteaux, D'Iberville, Gazelle, Surprise, El Djezair, El Kantara, El Mansour, Schoelcher, Ville d'Oran, Ajax (sunk), Bévéziers, Persée (sunk) --- HMS Ark Royal, Barham, Resolution, Cumberland, Devonshire, Dragon, Delhi, Echo, Eclipse, Escapade, Faulknor, Foresight, Forester, Fortune, Fury, Griffin, Greyhound, Inglefield, Bridgewater, Milford, Stella Sirius (sunk), HMAS Australia, FF Commandant Dominé, Commandant Duboc, Président Houduce, Savorgnan de Brazza |
Attack on Taranto |
RM Littorio, Vittorio Veneto, Conte di Cavour (sunk), Giulio Cesare, Caio Duilio, Giulio Cesare, Pola, Zara, Goriza, Fiume, Bolzano, Trento, Trieste, Abruzzi, Garibaldi, Carducci, Alfieri, Oriani, Gioberti, Lampo, Baleno, Folgore, Libeccio, Giuseppe, Miraglia --- HMS Illustrious, Gloucester, York, Berwick, Glasgow, Hasty, Havock, Ilex, Hyperion |
Battle of Cape Matapan |
RM Vittorio Veneto, Zara (sunk), Fiume (sunk), Pola (sunk), Trieste, Trento, Bolzano, Duca Degli, Abruzzi, Giuseppe Garibaldi, Nicoloso da Recco, Emanuele Pessagno, Vincenzo Gioberti, Vittorio Alfieri (sunk), Alfredo Oriani, Giosue Carducci (sunk), Ascari, Carabiniere, Corazziere, Alpino, Bersagliere, Fuciliere, Granatiere --- HMS Formidable,Warspite, Barham, Valiant, Orion, Ajax, Gloucester, Jervis, Janus, Mohawk, Nubian, Greyhound, Griffin, Ilex, Hasty, Hereward, Havock, Hotspur, HMAS Perth, Stuart, Vendetta (withdraw early) |
Battle of Denmark Strait |
KM Bismarck, Prinz Eugen --- HMS Hood (sunk), Prince of Wales Norfolk, Suffolk (Shadowing but did not take part) |
Hunt for Bismarck |
KM Bismarck (sunk) --- HMS Ark Royal, Victorious, King George V, Rodney, Norfolk, Dorsetshire, Sheffield, Cossack, Sikh, Zulu, Maori, Mashona (sunk day after), Tartar, ORP Piorun |